Edyta Dzierż
Strumień koloru
ul. Stalowa 26 / Warszawa
„W malarstwie istotne są dla mnie odniesienia do natury. To stąd zawsze pochodzi mój pierwszy impuls do odczuć. Z natury wybieram sieć obrazów, dźwięków, światła oraz przestrzeń i fakturę. To wszystko powoduje określony proces myślenia i tworzenia swoich śladów, gestów, znaków, znaczeń. Kojarzę abstrakty i realne odniesienia w obrazy – realistyczno-abstrakcyjne.
Jednak trudno jest ograniczyć twórczość do realizacji z góry założonego planu. Malarstwo jako dynamiczny proces wciąż poddaje modyfikacji pierwotne założenie i wyobrażenie. Widzę swoje obrazy jako pola naturalnej prowokacji, nawet walki między koncepcją a materią malarską, konfrontacją wyobraźni i możliwości. Białe płótna zawsze uruchamiają we mnie pragnienie do naturalnego i spontanicznego ujawnienia ‚strumienia koloru’. Jak obrazy odbiegają od pierwotnego założenia, jak otwierają się podczas pracy nowe rozwiązania – stanowi ważny element mojej pracy.
Obrazy stanowią syntezę moich poszukiwań malarskich zmierzających do stworzenia kompozycji malarskiej o nie/konkretnym oraz nie/trwałym ładunku emocjonalnym. Ekspresja obrazów jest efektem mojej fascynacji naturą: chaosem-regularnością, różnorodnością faktur i rytmów oraz nie/jednoznacznością.
Istotą mojego działania performance obraz-dźwięk-światło jest tworzenie „na żywo” dynamicznej malarskiej narracji za pomocą mojej ekspresji i kreacji – to jest metoda artystyczna. Światłem dopełniam i scalam, formalnie i wyrazowo warstwy obrazu i dźwięku.
Projekt STRUMIEŃ KOLORU to spotkanie (artystki i odbiorcy, człowieka z człowiekiem), tworzenie, improwizacja i dialog, który podświadomie uruchamia w publiczności indywidualne oraz wspólne zmysły, emocje i energię… – otwiera na doświadczenie natury i sztuki.”
Edyta Dzierż
Edyta Dzierż. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W 2004 r. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks z malarstwa ściennego/technik ściennych (mozaika, fresk, sgraffito) w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego.
W latach 2000 – 2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły.
Figuruje w Rankingu Rzeczpospolitej – Kompas Młodej Sztuki w latach 2008, 2010, 2012.
Tworzy autorskie projekty artystyczne oraz działa jako organizator, kurator ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw/projektów promujących sztukę współczesną.
Współpracuje również z muzykami m. in.: prof. dr hab. Elżbietą Gajewską, Iwoną Jędruch, Katarzyną Oczkowską, Tadeuszem Sudnikiem.
Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze i inicjatywę Stan Rzeczywisty *nocne spotkania z twórcami: