Ian Malone
Nasze nieujarzmione „Ja”
ul. Konopacka 15 / Warszawa
„Nasze nieujarzmione ja” to premierowa, indywidualna wystawa irlandzkiego Artysty Iana Malone’a w Polsce.
Wystawa „Nasze nieujarzmione „ja”, odnosi się do cyklu obrazów, powstających po 2015 r., w których rozwijana jest opowieść krytyczna wobec problemów XXI wieku. Przedstawienia najczęściej małp człekokształtnych, które w ikonografii chrześcijańskiej uosabiały głupotę, próżność i skąpstwo, także upadek wartości, nawiązują do sytuacji, charakteryzujących współczesne społeczeństwo XXI wieku.
Wizerunku małp do wyszydzania głupoty ludzkiej Artyści używali w XVI I XVII wieku, Pieter Bruegel Starszy czy David Teniers (Młodszy).
Postaci małp człekokształtnych w obrazach Iana Malone’a pokazują krytyczny stosunek do idei antropocentryzmu, która stawia człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, rozumny, etyczny, a przez to traktujący innych w tym zwierzęta z należnym im poszanowaniem. Tymczasem w pracy „Współczesny kicz”, Artysta poddaje pod rozważenie tego, co takiego decyduje o tym, że zwierzęta traktujemy jak najlepszych członków rodziny, innym razem znęcamy się nad nimi lub wykorzystujemy do zaspokojenia wymyślonych potrzeb jak zabijanie dla sportu czy dla pozyskania materiału biżuteryjnego.
To jest jeden z wątków, które odkrywamy, obcując ze sztuką Iana Malone’a. Główne treści odnoszą się jednak do wskazania widzowi pierwotnych instynktów i zachowań, które w drodze ucywilizowania opuściły człowieka. Malarstwo to jest pełne alegorii, które przez obcowanie z nim, pozwala na odkrywanie coraz głębszych pokładów zagadek.
Ian Patrick Malone jest Artystą Irlandzkim, urodzonym w 1983 r. Studiował w Crawford College of Art and Design w Cork, w latach 2002-2004, 2008-2010. Szczególną uwagą objął takie przedmioty jak: malarstwo, filmoznawstwo, historię sztuki, rysowanie z natury, rycinę, ceramikę. Po roku 2015 r. Ian Malone rozpoczął pracę nad cyklem obrazów w technice olej na płótnie, przedstawiającym ssaki naczelne, uwikłane w problemy społeczne, etyczne, religijne i polityczne, właściwe społeczności ludzkiej. Bardzo dobry warsztat Iana Malone’a wyrósł z inspiracji współczesnymi pracami sztuki wizualnej George’a Condo, Gercharda Richtera, Roberto Matty, Dorothei Tanning czy Keitha Haringa. Wydarzenia polityczne w sposób syntetyczny relacjonowane są na płótnach w stylu trafnym i przemyślanym, jak robi to Banksy. Obrazy Iana Malone’a, bogate w wątki relacji człowiek-człowiek, człowiek-zwierzę, wynikają z głębokiego zainteresowania Autora biologią, antropologią, teorią ewolucji czy aktualną polityką. Jest znawcą książek zoologów Desmonda Morrisa, Jareda Diamonda i Richarda Dawkinsa. Ian Malone mieszka i tworzy w Youghal, w Irlandii.